| Monday, May 20, 2019 - دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
منوی اصلی
آمار وبسایت
بازدید امروز : 113
بازدید دیروز : 3848
کل بازدید ها : 4435347
آدرس شما : 54.87.61.215

در گفتگو با خبرگزاري فارس جزئيات فعاليت‌هاي كميته امداد در پاكدشت اعلام شد/ وجود 33 هزار صندوق صدقات در منطقه

در گفتگو با خبرگزاري فارس جزئيات فعاليت‌هاي كميته امداد در پاكدشت اعلام شد/ وجود 33 هزار صندوق صدقات در منطقه

هزارو 430 صندوق صدقات در منازل و امكان شهرستان پاكدشت كار جمع آوري صدقات را انجام مي‌دهند.

به گزارش روابط عمومي كميته امداد امام خميني (ره) استان تهران به تقل از خبرگزاري فارس، شهرستان پاكدشت در جنوب شرقي استان تهران و در مجاورت جاده  تهران- مشهد قرار دارد و براساس آخرين سرشماري، حدود 400 هزار نفر جمعيت دارد و به دليل نزديك بودن به تهران، يكي از شهرهاي مهاجرت پذير استان تهران است.

كميته امداد امام خميني(ره) يكي از اداره‌هايي است كه متناسب با وظايف خود كه همان ارائه خدمات به نيازمندان جامعه است، در اين منطقه فعاليت مي‌كند و 2670 خانوار معادل 7700 نفر از نيازمندان و مددجويان اين منطقه را تحت پوشش قرار داده است.

* 7700 نفر معشيت بگير كميته امداد پاكدشت

مجتبي عبدالهي،  رئيس كميته امداد شهرستان پاكدشت در گفت‌‌گو با خبرگزاري فارس درباره اقدامات و فعاليت‌هاي اين نهاد، اظهار داشت: در حال حاضر تعداد 2670 خانوار و حدود 7700 نفر معيشت بگير كميته امداد  پاكدشت هستند.

 پاكدشت به دليل نزديك بودن به تهران مهاجرت پذير است و از استان‌هاي خراسان رضوي، جنوب  سيستان و بلوچستان و استان‌هاي كردنشين به اينجا زياد مهاجرت مي‌كنند.ساليانه حدود هشت درصد به دليل خودكفايي از جمعيت معيشت بگير ما كم مي‌شوند.

فارس: چه تعداد زنان سرپرست خانوار در اين منطقه ساكن هستند؟

- در حال حاضر حدود 850 زن سرپرست مطلقه و 652 زن سرپرست فوت داريم؛ يعني حدود 1500 خانوار از جمعيت 2670 خانوار ما زنان سرپرست خانوار هستند. 48 خانوار زنان سرپرست زنداني داريم كه معمولاً به اين تعداد اضافه مي‌شود؛ ضمن اينكه حدود 206 خانوار از كار افتاده هستند و در مجموع تعدادي ديگر از خانواده‌ها در ساير موارد قرار دارند.

*2 درصد مردم پاكدشت تحت پوشش كميته امداد

البته تعدادي خانوار هستند كه به صورت مقطعي مراجعه كرده و از خدمات اشتغال، «اكرام» و «محسنين»، فرهنگي و بخش درماني به صورت خدمات استفاده مي‌كنند و در كل، حدود 3291 خانوار از خدمات كميته امداد شهرستان پاكدشت به صورت معيشت يا خدمات استفاده مي‌كنند.مي‌توان گفت چيزي حدود دو درصد از جمعيت اين شهرستان تحت پوشش كميته امداد قرار دارند.

فارس: دانش‌آموز و دانشجويان تحت پوشش چه  تعداد هستند؟

_ به طور تقريبي در سال گذشته حدود 700 دانش‌آموز و هشتاد دانشجو از خدمات واحد فرهنگي استفاده كردند. 

*حمايت 1264 حامي از 854 كودك محسنين 

فارس: چه تعداد افراد جزو طرح‌هاي «اكرام» و «محسنين» هستند؟

_ در حال حاضر 854 فرزند طرح «محسنين» داريم كه توسط 1264 حامي تحت حمايت قرار مي‌گيرند كه تعداد قابل توجهي از حاميان مربوط به تهران هستند. در وجوه «اكرام» و «محسنين» كه توسط خيرين واريز مي‌شود هيچ دخل و تصرفي در آن نداريم و وجهي كه حامي واريز مي‌كند       سريعاً به حساب فرزندان واريز مي‌شود.در حال حاضر حدود 160 ميليون تومان درآمد نقد سه ماه  اول امسال واحد «محسنين» است؛ ضمن اينكه حدود 25 ميليون تومان ارزش كالايي است كه حاميان به اين خانواده‌ها داده‌اند.

290 كودك يتيم و 1241 حامي داريم.درآمد نقد از طريق پرداخت توسط حاميان ايتام ما حدود 190 ميليون تومان در سه ماهه امسال است و از طريق كالايي نيز حدود 140 ميليون تومان است.

در شب عيد جشن نيكوكاري و در آستانه فصل مدارس جشن عاطفه‌ها برگزار مي‌شود و سال گذشته دو حامي ما 650 مجموعه لوازم‌التحرير به دانش‌آموزان نيازمند كمك كردند و در سال جاري و آغاز مدارس نيز اين چنين اتفاقاتي صورت مي‌گيرد.

* برگزاري كلاس‌هاي فرهنگي و آموزشي تا اعزام به اماكن زيارتي و سياحتي

فارس: چه برنامه‌هاي فرهنگي براي مددجويان تحت پوشش اجرا مي‌شود؟

برنامه‌هاي مختلفي داريم.كانون فرهنگي را در شهرستان پاكدشت افتتاح كرديم و بچه‌هاي تحت پوشش در كلاس‌هاي مختلف قرآني و آموزشي مختلف شركت مي‌كنند كه اين كلاس‌ها هم براي فرزندان و هم براي مادران سرپرست خانواده برگزار مي‌شود و با همكاري مكتب الزهر(س) در پاكدشت اولين كانون موقت را همزمان با تولد حضرت معصومه(س) افتتاح كرديم.

13970516000242_Test_NewPhotoFree.jpg

در اين كلاس‌ها بحث حجاب و عفاف، آموزش خانواده، نحوه برخورد با نوجوانان و جوانان،  آموزش براي زنان سرپرست خانواده و موضوع اعتياد را در نظر گرفته‌ايم؛ضمن اينكهكلاس‌هاي مشاوره خانواده را براي دختران در آستانه ازدواج برگزار مي‌كنيم.

 اردوهاي آموزشي، تفريحي، سياحتي و زيارتي مختلف مشهد، اصفهان ، مازنداران و گيلان براي فرزندان مددجو و بعضاً مادران برگزار مي‌كنيم؛ ضمن اينكه اردوي مشهد مقدس و سفر زيارتي به كربلا از ديگر برنامه هاست. سال گذشته حدود 20 زن سرپرست خانواده را به كربلا فرستاديم و حدود 50 نفر از افراد تحت پوشش ما در پياده روي اربعين حضور داشتند.

13970510001076_Test_NewPhotoFree.jpg

 

*همه مددجويان كارت درمان دارند/پرداخت 90 درصد هزينه هاي درماني توسط كميته امداد 

فارس: براي مددجويان در حوزه بهداشت و درمان چه برنامه‌هايي اجرا مي‌شود؟

همه مددجويان شهري ما كارت درمان دارند و از مراكز طرف قرار داد مانند پزشك خانواده ، داروخانه ، آزمايشگاه و دندان پزشكي و بيمارستان  «شهداي پاكدشت» و «زعيم» در منطقه استفاده مي‌كنند و با ارائه معرفي نامه بيش از 90 درصد هزينه‌ها را كميته امداد متقبل مي‌شود. 

 واحد بهداشت و درمان سوء تغذيه كودكان زير شش سال را  دنبال مي‌كند و سال گذشته 80 نفر كودك زير شش سال داشتيم. در سال جاري در بحث سوء تغذيه كودكان زير شش سال به 34 خانوار  خدمات داده كارت‌هاي خريد مي‌دهيم و آنها از فروشگاه‌هاي طرف قرارداد خريد مي‌كنند. 

ما 18 بيمار خاص، 43 صعب العلاج و 25 بيمار نيازمند نگهداري داريم كه ماهانه مبالغي بابت هزينه زندگي به آنها پرداخت مي‌كنيم.

سال گذشته غربالگري و آزمايشات كامل زنان سرپرست خانوار انجام شد و هزينه كامل 423 زن پرداخت كرديم و براي امسال نيز قصد داريم اين آزمايشات در شهرستان انجام  شود.

پرداخت حق بيمه 376 زنان سرپرست خانوار از ديگر اقدامات انجام شده است تا اين افراد به سن بازنشستگي برسند و مستمري بگير شوند. اين طرح  بين زنان 40 تا 45 سال اجرا شد و ما حق بيمه آنها را پرداخت مي‌كنيم؛ ضمن اينكه حدود 15 قالي باف داريم كه حق بيمه اين افراد را هم پرداخت مي‌كنيم.

 

13970516000276_Test_NewPhotoFree.jpg

*درآمد صد ميليون توماني از طريق صدقات/ 32 هزار صندوق در منازل

فارس: ميزان مشاركت مردم در كمك به مددجويان چگونه است؟

در حوزه مشاركت مردمي در حال حاضر حدود 1200 صندوق در معابر، 230 صندوق متوسط در سطح ادارات و اماكن عمومي  و 32 هزار صندوق در منازل وجود دارد. هدف كميته امداد اين است تا سال 1400 صندوق‌ها جمع شده و سيستم جمع آوري الكترونيكي شود؛ ضمن اينكه به طور ميانگين ماهانه صد ميليون تومان درآمد ما بوده كه نسبت به سال گذشته 10 درصد افزايش درآمد داشتيم.

 سه چهار خيريه در شهرستان فعاليت مي‌كنند و در حال حاضر دو مركز نيكوكاري داريم. دو سهميه مركز ديگر داريم كه يكي در شرف تأسيس است و ديگري نيز در حال رايزني براي راه اندازي آن هستيم. هدف از ايجاد مراكز نيكوكاري اين است كه كار را به مردم واگذار كنيم. 

فارس: چه ميزان زكات جمع آوري مي‌شود؟ 

امسال در كل اين چهارماهه گذشته حدود 90 ميليون تومان زكات فطره و كفارات و 31 ميليون تومان زكات واجب و مستحب جمع آوري و هزينه شده است. سال گذشته نيز در كل سال 200 ميليون تومان زكات جمع آوري شد.

فارس: چه برنامه‌هايي در حوزه اشتغال مددجويان اجرا كرده‌ايد؟

در بحث كاريابي براي 143 مددجو كاريابي شده است و در استان تهران براي اولين بار همزمان با دهه فجر سال گذشته اولين مركز كاريابي را در شهرك صنعتي عباس آباد افتتاح كرديم.

 از ابتداي سال 96 تاكنون 76 مورد وام با رقمي بالغ بر 900 ميليون تومان پرداخت شده است؛ ضمن اينكه از منابع بانكي حدود 2 ميليارد تومان وام پرداخت شده است. 

در آموزش پايدارسازي و توسعه كسب و كار حدود 397 نفر آموزش‌هاي لازم را  داده اند و در مهارت آموزي نيز 135 نفر آموزش ديده و مدرك فني و حرفه‌اي گرفتند.

در آموزش كارآفريني براي 61 خانواده آموزش برگزار شده است. 143 مورد كاريابي داشتيم كه منجر به مشغول به كار شدن مددجويان شده است.در حوزه اشتغال شهرستان پاكدشت 1181 طرح اجرا شده كه 489 طرح آن تحت نظارت ماست و به طور مستمر ناظرين اشتغال ما بر آنها نظارت دارند.

تعداد خانوار توانمند شده از طريق دريافت تسهيلات اشتغال از ابتداي سال 96، 131 خانوار بوده است؛ ضمن اينكه تعداد مددجويان كارآفرين 8 مورد و تعداد اشتغال زايي نيز 42 مورد بوده است؛ضمن اينكه 90 مورد تعمير مسكن، 8 مورد خريد مسكن و حدود 31 ميليون تومان از سال گذشته تاكنون اجاره مسكن پرداخت كرده‌ايم.

انتهاي پيام/

تعداد بازدید : 1343
نویسنده : معصومه رحمانی
تاریخ انتشار : 97/05/16