| Friday, April 26, 2019 - جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
منوی اصلی
آمار وبسایت
بازدید امروز : 612
بازدید دیروز : 1223
کل بازدید ها : 3520833
آدرس شما : 3.91.157.213

چشمان معصومي كه امروز تمام اميدشان به دستان شماست

چشمان معصومي كه امروز تمام اميدشان به دستان شماست

جشن عاطفه‌ها هر ساله ميعادگاه كساني است كه براي بزرگداشت انسانيت با خود عهدي ابدي دارند.

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعي باشگاه خبرنگاران جوان؛ من متولد يازدهم شهريور 1374 هستم؛ مادرم اسم هايي كه براي من انتخاب كرده بودند را برايم نام مي برد. از آنجايي كه نوه اول هستم، همه بخاطر ذوق و شوقي كه داشتند اسمي برايم پيشنهاد داده بودند. ميان تمام اسم هاي پيشنهادي و منتخب مادرم، وقتي پدر از ثبت احوال باز مي گردد و شناسنامه مرا نشان مي دهد همه متعجب مي مانند.

اسم من عاطفه به معناي محبت و مهرباني است، اسمي كه ميان هيچ يك از نام هاي منتخب نبود!! مادرم گريه كنان از پدر مي پرسد؛ چرا اين اسم را انتخاب كردي؛ بايد نام دخترمان را تغيير دهي.

پدر در كمال آرامش علت اين نام گذاري را اين چنين مطرح مي كند كه؛ اولين سالي بود كه «جشن عاطفه ها» برگزار مي شد، در راه ثبت احوال روي تمام بروشورها اسم عاطفه نوشته شده بود و من نيز به ناگهان اين اسم را براي دخترمان برگزيدم.

در زمان كودكي وقتي مادرم نام هايي كه خودش برايم انتخاب كرده بود را مي گفت، از نامم راضي نبودم و مي گفتم كاش نامم دريا بود و يا  از نام هاي ديگري كه برايم انتخاب كرده بودند. دوست داشتم نام هايي نظير مهتا و هديه برايم انتخاب مي شد. من هم بخاطر علاقه شديدم به ماه هميشه دوست داشتم نامم مهتا باشد. اما وقتي بزرگتر شدم و با «جشن عاطفه ها» بيشتر آشنا شدم، هر روز علاقه ام به نام عاطفه بيشتر و بيشتر شد؛ آشنايي ام با ماهيت جشن عاطفه ها و حس زيباي كودكان از دريافت هديه باعث شد تا هربار كه اسمم را مي شنوم حسي به من دست دهد كه هرگز تكراري نمي شود و بايد اعتراف كنم من عاشق نامم هستم.

عطر خوب مدرسه و دانش آموزي

شهريور كه مي شود شور و غوغاي خاصي فضاي جامعه را در بر مي گيرد. شهريور يعني پايان تابستان، يعني آغاز فصل تعليم و تربيت؛ بوي آغاز فصل علم آموزي را مي توان اين روزها به خوبي استشمام كرد.

عطر خوب مدرسه و دانش آموزاني كه دوباره در هر كوي و برزني به سمت مدرسه مي روند، رنگ و حال و هواي ديگري به شهرها و روستا مي‌دهند. اين روزها كه مي آيد ذوق كودكانه خريد دفتر، كيف، مداد و شوق پوشيدن كفش هاي نو در هر دانش آموزي به خوبي احساس مي‌شود.

وقتي مروري بر خاطرات كودكي خود مي كنيم، پوشيدن چندين و چندباره لباس مدرسه و كفش هايمان، چيدن چندين باره لوازم التحرير نوي خود در كتابخانه را به خاطر مي آوريم. شايد بتوان گفت يكي از بهانه هاي زيبا و دوست داشتني آغاز سال تحصيلي، داشتن همين دفتر و مداد نو و پوشيدن لباس هاي فرم و كفش هاي جديد است. بي شك هيجان زايدالوصف بچه ها براي آغاز سال تحصيلي به همين وسايل و لباس هاي نو بستگي دارد.

                              

ديدن دوباره دوستان و رفتن به مدرسه اي كه تقريبا سه ماه از آن دور بودند با ظاهري جديد زيبايي هاي ابدي آغاز سال جديد تحصيلي هستند و هر پدر و مادري سعي دارد تا اين انگيزه را با تهيه زيباترين و بهترين وسايل صد چندان كند.

در كنار موج عظيم هيجانات و درياي خروشان دانش آموزان، بي شك هستند خانواده هايي كه با بضاعت كم خود به استقبال بهار تعليم و تربيت مي روند.كودكاني كه قرار است كيف كهنه و تعميري سال گذشته را به دوش بكشند و با لباس هاي مندرس وارد مدرسه شوند.

شايد براي همه مردم، بهار آموزش شوق آور و هيجان انگيز باشد اما بطور حتم آغاز سال تحصيلي براي كساني كه بضاعت كافي ندارند زجرآورترين دوران است. پدر و مادراني كه شرمنده كودكان خود مي شوند و با دستان خالي به استقبال بهاري مي روند كه در آن كودكشان به اتهام فقر مجازات مي شود و چه كيفر سنگيني است شرم از نداشتن و فقر كه تاوان آن را كودكان مي دهند.

                                              جشني براي بزرگداشت انسانيت

مردماني از جنس عاطفه و مهرباني

اما اينجا ايران است. جايي كه مردمانش به پند بزرگانشان اعضاي يك پيكرند و در غم و شادي هم شريك و دستگير هستند. جشن عاطفه ها سنت مقدسي است كه انسانيت را تعريف مي كند و فرصتي است تا هر كسي به توان خويش انسانيت و نوع دوستي خود را محك بزند. جشن انسان بودن است تا يادمان بياورد كه هنوز مردماني از جنس عاطفه و مهرباني در اين كره خاكي زندگي مي كنند و دستگير همنوعان خويش هستند.

جشن عاطفه ها بي نظيرترين فرصت تبلور احساس انسان بودن است كه در كشور عزيز ما ايران به سنتي زيبا تبديل شده است. جشني كه در طي ساليان متمادي هم اكنون به بالندگي و بلوغ رسيده و به يكي از سنت هاي زيباي تقويم هر سال ايرانيان تبديل شده است.

عليرضا عسگريان معاون مشاركت هاي مردمي كميته امداد امام خميني (ره) با بيان اينكه 20 درصد از منابع خير و احسان كميته امداد از محل عاطفه ها تامين مي شود گفت: سال گذشته 283 ميليارد تومان كمك نقدي و غيرنقدي از محل جشن عاطفه ها جمع آوري شد.

وي با تاكيد بر لزوم حفظ كرامات انساني گفت: كمك هاي غيرنقدي مردم منوط بر نو بودن كالاها بسيار حائز اهميت است. هديه هاي كهنه اهدايي مردم نه تنها قيمت گذاري و توزيع نمي شود بلكه به صورت كامل امحا مي شوند.

زمان برگزاري جشن عاطفه ها در سال 97/ نحوه اهداي كمكها به صورت غير حضوري

محمدهادي سيف معاون مشاركت هاي مردمي كميته امداد استان تهران در گفت وگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعي باشگاه خبرنگاران جوان؛ اعلام كرد: طبق برنامه زمان بندي، جشن عاطفه ها روز پنجشنبه پانزدهم شهريور ماه در كليه پايگاه هاي اصلي برگزار مي شود؛ همچنين جشن عاطفه ها روز جمعه 16 شهريور ماه در كليه ميعادگاه هاي نماز جمعه با رويكرد كمك به دانش آموزان مناطق محروم و در روز چهارشنبه يازدهم مهرماه نيز در مدارس سراسر كشور برگزار مي شود.

سيف در خصوص راه هاي اينترنتي كمك به تامين مايحتاج دانش آموزان نيازمند گفت: هموطنان مي توانند با شماره گيري 7355 از طريق سامانه تلفني كميته امداد كمك هاي نقدي خود ارسال كنند؛ همچنين از طريق اپليكيشن سنا كه مخصوص كميته امداد است كمك هاي خود را براي دانش آموزان ارسال كنند.

معاون مشاركت هاي مردمي كميته امداد استان تهران از جديدترين شيوه جذب مشاركت هاي مردمي خبر داد و گفت: با ارسال 3 به سامانه 30003333 لينك نرم افزاري ارسال مي شود كه شهروندان مي توانند با نصب آن كمك هاي خود را در هر بخشي كه مي خواهند ارسال كنند.

                                                    جشني براي بزرگداشت انسانيت

تعداد بازدید : 271
نویسنده : معصومه رحمانی
تاریخ انتشار : 97/06/18